Študenti z Gvarza Drama clubu na Gymnáziu na Varšavskej ceste v Žiline zakončili projekt Towards Each Other Slovakia-Moscow nacvičením a odohraním spoločnej divadelnej hry Fahrenheit 451 spolu s ich ruskými kolegami. Projekt vznikol po medzinárodnej divadelnej súťaži Class in Action v Prahe, kde bola nadviazaná spolupráca s divadelným súborom ATO z Moskvy.
Cieľom projektu bolo recipročne navštíviť obidve krajiny - Rusko aj Slovensko, a spoločne nacvičiť divadelné predstavenie. „Zo začiatku som neverila, že sa nám podarí získať dostatočné finančné prostriedky na náš ambiciózny projekt, ale postupne sa všetko začalo obracať v náš prospech. Prvým náznakom nádeje bol mail od ruskej ambasády, v ktorom nám prisľúbili podporu a pomoc tým, že nám poskytnú humanitárne víza do Ruska zdarma. V ten istý deň nám odbor školstva a športu ŽSK, reprezentovaný p. riaditeľkou Školovou, prisľúbil finančnú pomoc na nákup leteniek a prepravu na letisko a späť. A potom to malo rýchly spád,“ uvádza za divadelný Gvarza Drama club Miljana Mišová.
Ruskí študenti boli ubytovaní v rodinách vďaka ochote rodičov
Finančne pomohol aj Rotary club Žilina, ktorý poskytol peniaze na nové kostýmy - tie ušila na mieru pani Gašpercová z Bytče. Na ubytovanie prispeli pán Snadík a nemecká spoločnosť YLC, ďalšie peniaze na ubytovanie ruských náprotivkov v Žiline poskytlo aj mesto Žilina prostredníctvom grantového systému.
„Organizácia pobytu ruského súboru v Žiline nebola vôbec jednoduchá. Keďže chceli byť ubytovaní v rodinách, aby sa čo najviac dozvedeli o slovenskom spôsobe života, bolo treba osloviť rodičov divadelníkov so žiadosťou o pomoc. Na moje prekvapenie a radosť sa hneď našli rodiny, ktoré nemali problém ubytovať nielen jedno dieťa, ale aj dve, tri či štyri. Moji divadelníci majú úžasných a chápavých rodičov, ktorým by som sa aj touto cestou chcela poďakovať za nezištnú pomoc – rodiny Koprdu, Horvátovej, Cisarikovej, Žanonyovej, Hmírovej, Horehájovej, Chovancovej a Lonckovej. Milí rodičia, veľmi pekne vám ďakujem za podporu nášho projektu. Ruské deti sa u vás doma cítili veľmi dobre,“ spresnila Mišová.
V týždni od 21. do 27. septembra 2019 sa žilinskí študenti aj vedúci venovali členom ruskému súboru a aktivitám, ktoré im pripravili. Program zahŕňal výlety a nácviky počas každého dňa, zahraniční študenti si postupne pozreli Krajskú hvezdáreň v Žiline, hrad Strečno, Budatínsky hrad, Burianovu vežu, Čičmany, Bojnice či Rajeckú Lesnú.
Vo štvrtok v Mestskom divadle pred plným hľadiskom zahrali spoločne slovensko-anglickú adaptáciu hry Fahrenheit 451 od Raya Bradburyho.
Spoločné divadelné predstavenie si okrem žiakov našej školy prišli pozrieť aj pozvaní hostia, za mesto Žilina viceprimátorka Barbora Birnerová, členovia Rotary clubu Žilina, rodičia, starí rodičia, priatelia a známi, žiaci Súkromného anglického gymnázia v Žiline, Športového gymnázia v Žiline a Gymnázia v Bytči.
V hľadisku sedela aj odborná porota, ktorá poskytla žiakom hodnotiace hárky so svojimi postrehmi a názormi. Po náročnom dni sa večer opäť všetci stretli v priestoroch školy na Varšavskej ceste 1 na záverečnom galavečeri s krátkym programom a občerstvením.
„Prišli zatancovať aj deti zo súboru Lieska, naši ruskí priatelia si prevzali drobné spomienkové darčeky z rúk zástupkyne riaditeľky p. Klapitovej a potom sme sa všetci spoločne zabávali. Ďakujem všetkým svojim divadelníkom za to, ako sa o ruských hostí postarali, ako perfektne zahrali spoločnú divadelnú hru a samozrejme za to, že zvládli tento projekt. Ďakujem všetkým sponzorom za finančnú podporu a dôveru. Ďakujem všetkým, ktorí mi pomohli pri realizácii tohto projektu, kolegyniam, ktoré mi pomohli pri výletoch (p. Bačová) a výzdobe telocvični (p. Chlebanová a p. Malinová) a najviac ďakujem vedeniu školy Gymnázia Varšavská cesta za pomoc, podporu, dôveru, chápavosť a vôbec za to, že nám učiteľom dáva možnosť realizovať sa v aktivitách, ktoré sú síce mimo učebného plánu, ale zviditeľňujú našu školu na verejnosti,“ uzavrela vedúca Gvarza Drama clubu Miljana Mišová.