V Európe žije viac ako 30 miliónov nevidiacich ľudí, ktorí nemôžu cestovať samostatne a pre mnohých z nich je použitie konvenčných dopravných systémov náročné až nemožné. Dôvodom je fakt, že viac ako 96 percent európskeho dopravného systému nie je vôbec prispôsobených pre osoby so zrakovým postihnutím.
Osoby so zrakovým postihnutím potrebujú mnohokrát pomoc osobného asistenta, zamestnanca dopravného zariadenia alebo náhodného okoloidúceho. Pozitívnou zmenou by bolo sprístupnenie funkcií ako hmatové ukazovatele povrchu chodenia, veľké tlačidla, Braillovo značenie, zvuková signalizácia a popis, prístupné webové stránky a aplikácie, správne zaškolený personál či neposlednom rade rozdiely vo vnútroštátnych právnych predpisoch v oblasti prístupnosti.
Nový projekt DANOVA pomôže nevidiacim lepšie cestovať
Hlavným cieľom projektu DANOVA je zlepšiť prístupnosť letísk, prístavov, vlakových či autobusových staníc pre nevidiacich a slabozrakých cestujúcich. Je rozdelený do troch okruhov.
Prvý sa zameriava na nájdenie existujúcich riešení a príkladov najlepších postupov, ktoré je potrebné prehodnotiť na miestnej úrovni. Ten druhý navrhuje nový koncept dopravného systému plne prístupného pre nevidiacich či slabozrakých. Posledný sa sústreďuje na zaškolenie príslušných cieľových skupín na to, aby využívali inovatívne riešenia na podporu cestujúcich, ktorí majú zrakové postihnutie.
„Projekt sa realizuje po dobu 30 mesiacov s celkovým rozpočtom 2 192 546,66 EUR. Spája partnerov z 9 krajín, ktorí majú motiváciu spolupracovať na sprístupňovaní v oblasti dopravy.“
Konzorcium je zložené zo 14 partnerov z deviatich rôznych krajín, ktoré spravuje letisko Dubrovník v Chorvátsku ako hlavný partner. Zapojené sú napríklad aj dopravné spoločnosti, vysokoškolské a výskumné inštitúcie, zástupcovia miestnych úradov a združení zastupujúcich nevidiacich a slabozrakých ľudí.
Partneri projektu:
Pridruženými partnermi sú Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, Letisko Ľubľana, Úrad civilného letectva Moldavskej republiky a Inovačné centrum DEX.
Organizácie pracujúcich a zastupujúcich nevidiacich a slabozrakých ľudí evidujú nárast dopytu po službách, ktoré by zjednodušili cestovanie pre ľudí s takýmto postihnutím a zároveň, aby sa s nimi zaobchádzalo ako s rovnocennými.
Letisko Žilina spolupracuje s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska, ktorej členovia sú aj ľudia so zrakovým postihnutím, čo je veľmi užitočné a nápomocné pre úspešné splnenie takýchto cieľov.
Projekt odštartoval 1. júla minulého roka a ukončený bude 31. decembra 2022. Celkový rozpočet dosahuje hranicu takmer 2,2 milióna eur.