Pre Katarínu Ofúkanú alebo aj Včelárovu ženu, ako ju pozná internet, je práca spätá so včelárstvom splneným snom, ktorý vznikol približne pred piatimi rokmi pri jej prvom medobraní. Dnes sa spolu so striedajúcimi sa ročnými obdobiami mení aj náplň jej práce z workshopov zameraných na spoznávanie včiel na tvorbu a predaj včelárskych produktov či zvyšovanie povedomia o ekologických témach.
Jej smerovanie v pracovnom živote pritom vo veľkej miere ovplyvnilo nadobudnuté enviromentálne vzdelanie, ale aj láska k prírode či zvedavosť spojená s vedomosťami o prospešnosti včelích produktoch, akými sú med, peľ, propolis, perga, včelí jed, materské kašička či vosk. Liečivé či blahodárne účinky na ľudské zdravia majú podľa slov Kataríny dokonca aj žihadlá.
Čo je však náplňou práce Včelárovej ženy? „Ja sa viac cítim ako asistentka na včelnici, hlavný včelár je môj manžel. Nevedela by som učiť ľudí včelárstvo, ale učím ľudí o včelách ako o fascinujúcom spoločenstve, ktoré je súčasťou prírody. Príroda je veľká učiteľka a v dnešnej rýchlej dobe sa máme od nej čo učiť,“ uvádza Katarína a dopĺňa, že originálny názov jej značky Včelárova žena odráža jej skutočný rodinný stav.
Katarína svoju prácu zároveň prirovnáva ku včeliemu životu, ktorý sa odvíja od aktivity tohto užitočného drobného hmyzu v aktuálnom ročnom období. Počas teplejších mesiacov, od apríla do septembra, pracuje na včelnici a poodhaľuje fungovanie jedinečného spoločenstva na praktických workshopoch, ktoré sa počas chladného obdobia premieňajú na dielničky.
„Sama nemám rada prednášky, kde len pasívne prijímate informácie. Tie sú vhodné len pri určitých cieľových skupinách. Som presvedčená, že je lepšie raz vidieť alebo zažiť ako tisíckrát počuť. Preto na mojich workshopoch zapájame všetky zmysly,“ spresňuje Včelárova žena, ktorá nadobudnuté vedomosti odovzdáva záujemcom priamo na včelnici alebo v prípade návštevy školákov oživuje svoje rozprávanie prenosným pozorovacím úľom plným včiel.
Včelia tematika je podľa Kataríny pre ľudí lákavá, no napriek tomu so sebou stále nesie aj niekoľko mýtov, ktoré na workshopoch rada vyvracia. „Veľmi záleží na tom, ako túto tematiku sprostredkujete, preto sa snažím ľuďom ukázať aspoň časť včelieho sveta, aby sa cez ňu mohli priblížiť k prírode a snažím sa pritom používať kreativitu. Včely sú príroda, ale aj my sme príroda, aj keď mnohí z nás sa už jej súčasťou necítia,“ vysvetľuje Katarína.
Celoročný blízky kontakt so včelím životom udržiava aj prostredníctvom ručnej výroby sviečok zo včelieho vosku, ku ktorej sa dostala prostredníctvom včelárskeho kurzu. Osobný záujem o tieto výrobky neskôr prerástol do záujmu rodiny i blízkych a napokon prekvitol až do dopytu zo strany verejnosti. Ten sa zväčšuje najmä s postupným príchodom chladných mesiacov.
„Mám veľkú úctu ku včelám, ktoré vyrábajú včelí vosk, a preto pre mňa nie je tento materíál iba nejaká položka na sklade, ale kus života včiel,“ opisuje Katarína s tým, že o svoje zručnosti sa delí na workshopoch aj krátko pred Vianocami. Či už ide o kreatívne stretnutie s deťmi na škole, s klientmi v domove sociálnych služieb či so zamestnancami vo firmách, workshop je podľa jej slov vždy prispôsobený na mieru účastníkom.
V dielničke tak vznikajú z roztopeného včelieho vosku jedinečné ozdoby na vianočný stromček či voňavé sviečky, ktoré sú ukážkovými príkladmi ekologických dekorácií, no aj dokonalými darčekmi, do ktorých vkladáme kus svojho času i seba. Špeciálne čaro na workshopové stretnutie podľa Kataríny prinášajú najmä starí rodičia s vnúčatami, keďže ide o hodnotné trávenie spoločného rodinného času.
Medzi záujemcov o ručne robené darčeky sa Včelárova žena snaží priniesť aj myšlienku Vianoc šetrnejších voči prírode. „Vytváram darčekové sety sviečok a medov, ktoré majú veľkých úspech ako vianočné dačeky nielen pre rodinu a známych, ale sú aj originálnymi firemnými darčekmi. Keď otvoríte takúto krabičku, hneď vás omámi jemná vôna sviečok, ktoré sú aj ekologické, pretože používam nielen vosk z našej včelnice, ale aj od lokálnych včelárov,“ uvádza Katarína.
Ekologický rozmer okrem využitia prírodných materiálov, edukácie na sociálnych sieťach a worskshopoch však presahuje aj do voľby balení, v ktorých sa ukrývajú poklady z dielne Včelárovej ženy. Použité krabičky, ktoré prepájajú estetickosť s využiteľnosťou boli totiž vyrobené recykláciou a dajú sa opätovne využiť.
V prípade, že aj vás zaujala myšlienka značky Včelárova žena, jej zakladateľku Katarínu Ofúkanú môžete nájsť a sledovať na sociálnych sieťach Facebook aj Instagram, kde ju môžete kontaktovať so svojím záujmom o voňavé ručne robené produkty či účasť na jedinečných workshopoch.