Začiatkom februára uplynulo desať rokov, odkedy pre prudko sa zvyšujúci počet zásielok prichádzajúcich z tretích krajín bolo v Žiline obnovené pracovisko vyclievacej pošty. Odvtedy na ňom vybavili príslušníci finančnej správy 8,2 milióna zásielok.
Spočiatku balíky kontrolovali fyzicky, neskôr už aj pomocou modernej technológie. „Napríklad skenerom, ktorý vie rozlíšiť materiály v zásielke, odhaliť výbušniny, narkotiká a tabakové výroky a podarilo sa im nájsť niekoľko-tisíc kusov pašovaných cigariet z Ruska a Bieloruska,“ informuje Božena Chríbiková, hovorkyňa žilinského colného úradu.
V spolupráci so Slovenskou obchodnou inšpekciou a držiteľmi ochranných známok zabránili dovozu 9 380 predmetov nebezpečných pre spotrebiteľov. Boli medzi nimi hračky pre deti, stovky nevyhovujúcich prezervatívov aj iných nebezpečných vecí.
Po konzultácii so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv stopli 8 333 kusov liekov neznámeho pôvodu, u ktorých nebola zaručená kvalita, účinnosť a bezpečnosť. Patrili k nim tiež balenia Viagry odoslané hlavne z Číny. „V poslednej dobe v porovnaní s predchádzajúcim obdobím kontrolujúci zaznamenali viac dovozov tohto druhu liekov,“ dodáva Chríbiková.
Na pracovisku doteraz zaistili aj 21 výrobkov z chránených živočíchov akými sú niektoré druhy krokodílov, hadov a vtákov, ktorým kvôli nelegálnemu loveniu a zabíjaniu hrozí vyhynutie.
Napriek tomu, že prepravovať poštou živé zvieratá je zakázané, zažili i živé prekvapenie. „Prišlo v jednom z balíkov z Thajska. Po otvorení v ňom našli sedem veľkých pavúkov. Keďže nešlo o chránené živočíchy, putovali späť,“ uzavrela hovorkyňa colného úradu.