V ranči pri Žiline usmrtili po včerajšom útoku dve zvieratá, naďalej v ňom ostalo 16 levov a tigrov


Spravodajstvo Kysucké Nové Mesto

Foto: V ranči pri Žiline usmrtili po včerajšom útoku dve zvieratá, naďalej v ňom ostalo 16 levov a tigrov
Foto: www.rancpriziline.sk

V priebehu utorka 16. mája otriasla verejnosťou správa o útoku leva v ranči pri Žiline. Podľa dostupných informácií mal majiteľ zariadenia vojsť do výbehu exotických šeliem, aby zvieratá nakŕmil. Von však už z neho nevyšiel a záchranári po príchode na miesto našli vo výbehu časti ľudského tela. 

Po nájdení mŕtveho muža usmrtili v ranči dve zvieratá. Informoval o tom minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš s tým, že jedno zastrelila polícia a druhé uspal veterinárny lekár. Je pritom pravdepodobné, že medzi nimi bol aj jedinec, ktorý útočil. V objekte však podľa ministra pôdohospodárstva naďalej zostalo ďalších 16 levov a tigrov.

„Rozhoduje sa o ďalšom postupe. Naozaj nemôže existovať takéto chovateľské prostredie. Buď dôjde k predaju zvierat do iných chovateľských zariadení doma a v zahraničí, ktoré spĺňajú podmienky, alebo budeme musieť riešiť niektoré zvieratá aj radikálne. Pretože pokiaľ sa takáto tragická situácia stane, väčšinou sa môže pud mäsožravca v rôznom období zopakovať,“ upozornil minister.

V predmetnom ranči zaznamenali útok mačkovitej šelmy aj v minulosti. Návštevníčka mala vopchať ruku do klietky, pretože chcela údajne pohladkať tigra. Nerozvážne gesto však skončilo tým, že jej zahryzol do ruky. Následne museli ženu s poraneniami transportovať do žilinskej nemocnice. 

Zvieratá žili v nepriaznivých podmienkach

Na nešťastnú udalosť reagovali stovky ľudí, pričom kritizovali najmä zlé podmienky, v ktorých zvieratá v ranči žili. Podľa návštevníkov mali šelmy vybudované malé betónové výbehy alebo klietky, areálom navyše pretekala v žľabe voda, ktorá bola výrazne znečistená. Taktiež hovoria o zlom zaobchádzaní so zvieratami. 

„Ja dúfam, že sa zvieratá dostanú tam kam patria, resp. aspoň do poriadnej ZOO, lebo po mojej návšteve pred dvomi týždňami, som ostala zhrozená v akom stave zvieratá boli a v akých priestoroch nie žili, ale prežívali,“ uviedla jedna z návštevníčok pod našim článkom. 

„Odchádzali sme odtiaľ zhrození. Dokonca tam bol zákaz fotiť a zhotovovať videozáznam, prečo asi?“ uvádza ďalší z návštevníkov. Kritika z ich strany tiež smerovala ku kontrolnému orgánu, ktorý prevádzku tohto zariadenia povolil.

Inšpektorát životného prostredia Žilina vykonával v zariadení kontroly na úseku ochrany exemplárov (CITES) v rokoch 2014, 2016, 2017, 2019 a 2020. Inšpektori vtedy nezistili porušenia s predpismi CITES.

Podľa ministra pôdohospodárstva bol chov zvierat v tomto zariadení schválený iba do roku 2019. „Potom majiteľ znovu požiadal o schválenie. Ale vzhľadom na to, že chovateľské podmienky nevyhovovali, dodnes táto prevádzka nie je schválená,“ uviedol Bíreš.

Povinnosti podľa neho zanedbal v prvom rade chovateľ, pretože je zodpovedný za chovateľské podmienky držania zvierat, následne aj Regionálna veterinárna a potravinová správa. Podľa jeho slov tak rezort v nadchádzajúcich dňoch plánuje situáciu preveriť.




Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Žilinskom kraji