Archeologický výskum známeho renesančného kaštieľa v Bytči pokračuje aj v roku 2023. V tretej fáze sa archeológovia nezameriavajú na interiér, ale na najbližšie okolie stavby. Počas uplynulých mesiacov bolo v tejto lokalite nájdených mnoho vzácnych starých šperkov, fragmentov keramiky či písacích potrieb.
Pred vstupnou vežovou bránou sa v minulosti pravdepodobne nachádzal padací most. Na tomto mieste výskumníci odkryli zosilnené murivo severného krídla kaštieľa tvorené pieskovcovými blokmi, ktoré by malo pochádzať z nosnej konštrukcie mosta. Ten mohla postaviť už rodina Turzovcov.
„V mladšom období bol padací most azda nahradený pevným mostom. Archeológovia predpokladajú, že konštrukciu pevného mosta tvorili múry pristavené k pieskovcovým blokom súvisiacim s pôvodným mostom. Zároveň sa domnievajú, že tento novší most bol postavený do priestoru suchej priekopy pod padacím mostom najskôr v 18. storočí,“ uviedla Zuzana Staneková, archeologička Považského múzea.
V blízkosti južného krídla kaštieľa zas bola objavená odpadová nádrž, ktorá pravdepodobne vznikla na mieste staršej stavby pochádzajúcej z obdobia pre Turzovcami. Odpadová nádrž má pôdorys obdĺžnika s kanálom na odvod odpadu, ktorý bol prepojený so šachtou v obvodových múroch kaštieľa.
V zásype priekopy pod padacím mostom sa zas našlo množstvo úlomkov z keramických nádob, fajok či písacích potrieb, ale aj kachlíc zo starých kachľových pecí. Okrem toho archeológovia objavili mince, šperky, kovania rôzneho druhu aj sklenené fragmenty.
„Archeologický výskum bude ďalej pokračovať. V doteraz otvorených ôsmich sondách sa archeológovia pokúšajú overiť niektoré historické údaje z listín a starých zobrazení. O nových zisteniach vás budeme informovať prostredníctvom sociálnych sietí, a v závere archeologického výskumu sa o výsledkoch všetkých troch sezón dozviete na prednáške, ktorá sa uskutoční v Sobášnom paláci koncom augusta, prípadne na začiatku septembra. O termíne konania vás budeme včas informovať,“ dodala Zuzana Staneková.