Priblížiť deťom výletmi, kreatívnymi aktivitami a hrou dôležité environmentálne témy, to bolo cieľom bezplatného tábora pre malých ekológov EkoHrdinovia, ktorý organizovala Nadácia Kia Slovakia.
Vybranou problematikou detských účastníkov sprevádzali odborníci na recykláciu, ochranu prírody, lesnú pedagogiku, biodiverzitu a zelenú architektúru. Tábor odštartoval vo Vzdelávacom stredisku v Gbeľanoch, kde si deti prešli základmi recyklácie a triedenia odpadu.
„Okrem kvízu o odpadovom hospodárstve, deti hádali dobu rozkladu rôznych odpadov a hrali ekologickú verziu spoločenskej hry Človeče, nehnevaj sa,“ informuje nadácia.
V utorok sa deti vybrali do Jánošikových dier, kde okrem turistikovania, spoznávali domov viacerých ohrozených druhov rastlinstva a živočíšstva. Po dni strávenom v prírode navštívili sídlo Správy Národného parku Malá Fatra vo Varíne. Tam si zahrali lesné bingo, pomocou ktorého sa mohli naučiť zvuky či stopy zvierat.
Počas prechádzky na vyhliadku Dubeň objavovali rôzne druhy stromov či rastlín a tiež zažili prírodu očami zvierat v noci. „Ich zrak bol zahalený a namiesto neho sa spoľahli na iné zmysly,“ priblížili z nadácie.
Vo štvrtok pripravilo deťom občianske združenie Ekoenergia prehliadku parku. Pozreli si gazdovský dvor plný zvierat, ovocný sad starých odrôd, včelie úle či obnoviteľné zdroje energie.
Zo starých materiálov deti z tábora tvorili puzdrá na poháre a sovičky z drevených hoblín, nietoré z nich si vyrobili aj vrecká plné ovsených vločiek či čaju. Takýmito aktivitami si vyskúšali udržateľnosť na vlastnej koži.
Posledný deň zakončili v Žiline, tam sa v spolupráci s Nadáciou Milana Dubca zoznamovali so zelenými projektami v stavebníctve. Vo svojich návrhoch zelených kancelárii zužitkovali získané vedomosti a spájali ich v praxi pri stavebnom plánovaní. Nakoniec ešte stihli v žilinskom parku Frambor vysadiť levanduľový záhon.
„Ekohrdinovia sa stali príkladom toho, ako môžeme vzdelávať mladú generáciu v otázkach ochrany prírody. V spolupráci s partnermi sme poskytli deťom inšpiráciu a podnety pre ich každodenný vzťah k svojmu okoliu,“ doplnil význam projektu správca Nadácie Kia Slovakia.