Vianoce, sviatky pokoja a lásky. Nie však pre kapry, pre ktoré sviatočné obdobie predstavuje stres a utrpenie. Podľa združenia Humánny pokrok, ktoré sa stalo hlasom zvierat, sa predaj živých kaprov dotkne ročne asi milióna jedincov. Toto číslo však postupne klesá a k jeho ďalšiemu zníženiu prispeje aj rozhodnutie mesta Žilina.
Žilina sa totiž ako prvé mesto na Slovensku zaviazala prijatím Všeobecne záväzného nariadenia (VZN), že zakáže predaj živých kaprov na svojich pozemkoch. Tie predajcovia na parkoviskách a trhoviskách každoročne vystavujú zbytočnému strachu a bolestivému zaobchádzaniu.
„Chápeme potrebu riešiť túto problematiku zaobchádzania so zvieratami ako určitý humánny odkaz. Nie sme jediní, kto na území mesta rieši predaj kaprov, riešia to aj obchodné reťazce. Rozhodnutie, že na pozemkoch mesta a vo vlastníctve mesta bude zakázaný predaj živých rýb, je rekciou na túto tému a mesto musí ísť príkladom,“ uviedol žilinský primátor Peter Fiabáne.
S poskytovaním priestorov pre ambulantný predaj živých rýb skončili už aj všetky veľké maloobchodné reťazce. O ochranu kaprov sa však prostredníctvom petície Kaprie peklo usiluje aj verejnosť. Tisíce podpisov pribúdajú z rôznych kútov Slovenska, preto je len otázkou času, kedy sa s krutosťou rozhodnú skoncovať aj ďalšie krajské mestá.
„Živého kapra väčšina Slovákov a Sloveniek už dnes nenakupuje, a ide o barbarskú a krutú praktiku. To, že Žilina prijala tento záväzok, považujeme za skvelý krok, ktorý má nielen praktickú, ale aj symbolickú hodnotu - utrpenie zvierat a ich zabíjanie na verejnosti do modernej spoločnosti nepatrí,” vyjadrila sa na záver Miroslava Roháčová z Humánneho pokroku.