Bezplatná psychologická pomoc je ohrozená, IPčko bojuje o prežitie. Zatvoria centrum v Žiline?


IPčko bojuje o prežitie. Zatvoria centrum v Žiline?

Foto: Bezplatná psychologická pomoc je ohrozená, IPčko bojuje o prežitie. Zatvoria centrum v Žiline? Foto: ilustračné - IPčko

Organizácia IPčko už 12 rokov prevádzkuje krízové linky pomoci, pomáha mladým ľuďom v online prostredí, poskytuje pomoc osobne v každom kraji v Centrách krízovej intervencie Káčko, či cez krízové intervenčné výjazdové tímy. Mladým pomáha aj v kluboch, kde zmysluplne trávia čas a kde nájdu psychologickú pomoc a podporu.

Bezplatná, anonymná a nonstop psychologická pomoc je však teraz v ohrození. Občianskemu združeniu IPčko hrozí, že zatvorí tri centrá pomoci po Slovensku a rozlúči sa s viac ako pätinou psychológov. Dôvodom je zníženie finančných zdrojov zo strany štátu. 

„Neustále počúvame o tom, ako dôležitú a jedinečnú prácu robíme. Ale aktuálne nám hrozí, že od septembra sa táto pomoc výrazne obmedzí,” hovorí riaditeľ OZ IPčko Marek Madro. Tento rok sa totiž množstvo štátnych zdrojov, ktoré IPčko potrebuje na svoje fungovanie, citeľne znížilo. Od začiatku roka tak bojujú o prežitie.

„Výzvy, s ktorými sme rátali sa buď nevyhlásili, alebo meškajú a boli skresané. Obmedzili sme naše náklady, šetrili na prevádzke a škrtali kde sa dalo. Hľadali sme pomoc u štátu, na samosprávach, u županov a v rôznych iných inštitúciách. Niektoré centrá sa nám podarilo zastabilizovať, ale na to, aby sme pomoc poskytovali tak, ako doteraz, to zatiaľ nestačilo,” vysvetľuje Marek Madro.

Potrebujú podporu verejnosti

Ak sa občianskemu združeniu nepodarí nájsť podporu, na konci augusta sa budú musieť rozlúčiť so 17 psychológmi a psychologičkami a zavrieť tri centrá pomoci v troch rôznych krajoch. Malo by ísť o centrá v Banskej Bystrici, Trenčíne a Prešove. Prevádzka žilinského Káčka by tak nemala byť ohrozená.


„Naši zamestnanci a zamestnankyne už dva mesiace popri svojej extrémne náročnej práci nedostávajú mzdu. Som nesmierne vďačný všetkým tým, ktorí napriek tomu každý deň pomáhajú ľuďom v núdzi. Ale takto sa nedá pokračovať,” hovorí Marek Madro.

Od začiatku roka 2024 poskytli psychológovia a psychologičky IPčka viac ako 82-tisíc intervencií v slovenskom a ukrajinskom jazyku. Stíhajú pritom odpovedať iba na každé 10. volanie o pomoc. Od septembra to môže byť výrazne menej.

„Na Slovensku síce stále úplne nechápeme význam psychologickej pomoci, ale my máme na našich krízových linkách stále viac a viac žiadostí o pomoc. Našou prioritou preto od začiatku roka bolo, aby sme ďalej zvládali odpovedať na čo najviac z nich. Teraz ale potrebujeme podporu verejnosti na to, aby sme v tom mohli pokračovať,” vysvetľuje Madro.

Organizácia preto spustila online darcovskú kampaň Hľadáme ťa, ktorou chce svoju finančnú situáciu stabilizovať. V kampani apeluje na ľudí, aby sa stali pravidelnými darcami.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Žilinský kraj