Mesto Žilina a Útvar hlavného architekta vyhlásili ešte v marci tohto roka súťaž návrhov na rekonštrukciu Mariánskeho námestia a priľahlých ulíc. Spomedzi šiestich návrhov vybrala odborná porota ten, ktorý najlepšie splnil zadanie. Ocenila pri tom najmä zvýraznenie historického charakteru, doplnenie stromovej aleje a vodného prvku na zlepšenie mikroklímy a vzhľadu námestia.
Záujemcovia mohli svoje návrhy predkladať približne do konca júna. Prihlásilo sa šesť účastníkov. Víťazný návrh predložil ateliér Zelený domov s.r.o. zo Žiliny. Autormi návrhu sú Ing. Matej Jasenka, PhD. a Ing. arch. Peter Nezval, obaja členovia Slovenskej komory architektov (SKA). Na návrhu spolupracovali Ing. Dominika Lovasíková a Anna Valachová.
„Všetky prihlásené návrhy boli veľmi kvalitne spracované, o čom svedčí aj fakt, že tretie a piate miesta sú zdieľané. V rámci hodnotenia komplexného urbanistického návrhu porota obodovala vypracovanie riešenia priestoru Na bráne, úpravu Farských schodov, urbanistický návrh bloku a tiež zeleň. Aj keď víťazný návrh dostal odporúčania na dopracovanie, spomedzi všetkých zúčastnených spĺňal zadanie najlepšie,“ uviedol riaditeľ Útvaru hlavného architekta Rudolf Chodelka.
Realizácia víťazného návrhu by mala zlepšiť peší pohyb aj zatraktívniť juhovýchodný vstup do mestskej pamiatkovej rezervácie. Počíta sa aj s doplnením stromovej aleje a estetickým vylepšením vzhľadu oporných stien v okolí Farských schodov. Veľkým plusom návrhu je vypracovaná modrozelená infraštruktúra s vodným prvkom, ktorý má potenciál zlepšiť mikroklímu námestia.
„Centrálny priestor Mestskej pamiatkovej rezervácie Žilina predstavuje cennú súčasť identity mesta. Rekonštrukcia Mariánskeho námestia a priľahlých ulíc by mala vytvárať harmóniu medzi historickým odkazom a súčasnými potrebami Žiliny. Cieľom projektu je tiež vytvoriť atraktívny a reprezentatívny verejný priestor,“ uviedol primátor mesta Žilina Peter Fiabáne.
Dodal, že na vyhodnotení návrhov spolupracovali experti z oblasti architektúry, urbanizmu či ochrany pamiatok, ktorí zohľadnili nielen estetické a technické požiadavky, ale pracovali aj s víziou dlhodobého rozvoja centra mesta
1. miesto: Zelený domov s.r.o., Žilina
2. miesto: M2AU s.r.o., Brno
3. miesto (zdieľané): Prisca, s.r.o., Bratislava / Tomáš Bujna a Mária Kollárová, Nová Lesná a Poprad (skupina účastníkov)
5. miesto (zdieľané): BETWEEN s.r.o., Bratislava / young.s architekti s.r.o., Bratislava