V stredu 21. augusta o 17:30 sa v Rosenfeldovom paláci v Žiline uskutoční vernisáž dvojvýstavy umeleckých prác bratov Spitzovcov, ktorí v detstve prežili holokaust. Obe výstavy potrvajú do 27. septembra.
Tibor Spitz je jeden z posledných žijúcich priamych účastníkov holokaustu z nášho kraja. Autorská výstava malieb židovského umelca žijúceho v USA vznikla pri príležitosti jeho 95. narodenín. Obdobie 2. svetovej vojny prežil v Dolnom Kubíne a blízkom okolí.
Pred istou smrťou ušiel so svojou najbližšou rodinou do hôr, kde vo vyhĺbenom podzemnom úkryte strávili dlhých sedem mesiacov. Prežili krutú oravskú zimu i prepad ukrajinských partizánov. V 60. rokoch emigroval do Kanady a neskôr sa usadil v USA, kde žije meste Kingston v štáte New York.
Potlačené spomienky na hrôzy holokaustu, ktoré prežil s rodinou v detstve začal reflektovať prostredníctvom výtvarného umenia a ovplyvnili jeho celoživotnú tvorbu. Jeho dielo je zastúpené v zbierkach Slovenského národného múzea – Múzea židovskej kultúry a v zbierkach Oravského múzea. Kurátorkou výstavy je Daša Lofajová.
Ernest Špitz je talentovaný výtvarník židovského pôvodu, ktorý napriek svojej krátkej životnej púti zanechal výraznú stopu na poli československého výtvarného umenia. Patril k hlavným osobnostiam výtvarníckeho nástupu 1957. Inicioval vznik Galérie Mladých, ktorá po prvej výstave dostala meno Galéria Cypriána Majerníka.
Medzi jeho najbližších priateľov patril Milan Rúfus. V jeho tvorbe nájdeme figurálne práce – portrétne štúdie, figurálne kompozície, akty a žánrové figurálne motívy. Zobrazoval aj prírodné a mestské motívy, krajinu, či zátišia. Tak ako u jeho brata Tibora, sa taktiež vyskytuje v jeho tvorbe tematika holokaustu. Pôsobivé sú aj výjavy zo sveta divadla a cirkusu.
Jeho dielo je zastúpené v mnohých významných slovenských galériách. Najrozsiahlejšia zbierka sa nachádza v Slovenskej národnej galérii, Liptovskej galérii Petra Michala Bohúňa a v Oravskej galérii. Kurátorom výstavy je Bohumír Bachratý.