V obciach okolo Žiliny sa v uplynulom období výrazne rozšíril bodavý hmyz. Najčastejšie ide o osy a sršne, ktorých uštipnutie môže byť nebezpečné najmä pre alergikov. Hmyz si vytvára hniezda na stromoch v záhradách, pod strechami rodinných domov, ale aj na cintorínoch.
Okrem firiem na to určených bodavý hmyz likvidujú prevažne dobrovoľní, no niekedy aj profesionálni hasiči. Príslušníci Hasičského a záchranného zboru zo stanice v Terchovej boli, napríklad, dnes privolaní do obce Dolná Tížina.
Najväčší problém s osami a sršňami je na Kysuciach. Občanom, v blízkosti ktorých si postavili hniezda, pomáhali členovia dobrovoľných hasičských zborov z Kysuckého Lieskovca, Radôstky, Ochodnice či Poviny.
„Dnes som odoslala aj žiadosť o dotáciu na zakúpenie materiálno-technického vybavenia proti sršňovi ázijskému, ktorú vyhlásil Slovenský plynárenský priemysel,“ uviedla Alena Dudeková, starostka obce Povina.
Ide o grantový program s názvom Podpora prevencie vzniku škôd spôsobených inváznym sršňom ázijským v podmienkach SR 2023/2024. Dobrovoľným hasičským zborom prispeje na kúpu ochranných oblekov, rukavíc a masiek, chemických prostriedkov, vákuových vysávačov, teleskopických tyčí či rôznych pascí na hmyz.
Po uštipnutí bodavým hmyzom je dôležité zachovať pokoj. Ak v rane ostalo žihadlo, treba ho opatrne vysunúť. Nikdy ho nestláčajte na konci, vypustili by ste si tým pod kožu jed.
Proti bolesti najlepšie pomôže studený obklad priložený na miesto uštipnutia. Pokiaľ vás hmyz bodol do ústnej dutiny, skúste cmúľať ľad. Chlad navyše pomáha spomaliť vstrebávanie jedu. Ak vás hmyz uštipol do končatiny, na zmiernenie opuchu pomáha jej zodvihnutie.
„Ak ste alergik, užite lieky antihistaminiká, ktoré máte predpísané lekárom. Ten vám môže pre istotu predpísať aj adrenalínové pero, ktoré si môžete sami aplikovať do vonkajšej strany stehenného svalu v prípade anafylaktickej reakcie,“ radí Slovenský červený kríž.