Dovolenka v Turecku: Čo vedieť pred cestou?


Ako si užiť dovolenku v Turecku naplno? Toto musíte vedieť

Foto: Dovolenka v Turecku: Čo vedieť pred cestou?

Viete, že Turecko patrí medzi krajiny, ktoré sa rozprestierajú na dvoch kontinentoch? Áno, túto očarujúcu destináciu tvorí spojenie Európy a Ázie, čo sa odráža v jej, kultúre a prírodných krásach. Niet divu, že Turecko patrí medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie.

Je to krajina plná prekvapení a rozmanitosti. Nájdete tu rušné bazáre v Istanbule, pokojné pláže v Antalyi, majestátne mešity, antické ruiny, moderné metropoly aj tradičné dedinky.

Každé miesto má svoje čaro a odnesiete si z neho nezabudnuteľné zážitky. Aby ste si svoju dovolenku v zahraničí užili čo najviac a vyhli sa prípadným problémom, určite sa vám zídu nasledujúce informácie a rady.

Cestovné doklady a poistenie

Základom každej cesty do zahraničia je platný cestovný pas. Skontrolujte si, či váš pas bude platný ešte minimálne 6 mesiacov po dátume návratu. Skvelou správou je, že občania SR a ČR môžu v Turecku stráviť až 90 dní v rámci polroka bez víz.

Cestovné poistenie je ďalšou nevyhnutnosťou. Nikdy si nemôžete byť stopercentne istý, že vám neukradnú batožinu, nezrušia let alebo vás nepostihnú zdravotné problémy. Rozsah krytia cestovného poistenia si pritom môžete zvoliť presne na mieru, aby ste boli chránený počas všetkých plánovaných aktivít a presunov.

Osobná starostlivosť a lieky

V Turecku si dosýta užijete slnko, more ale aj rušné mestá. Preto nezabudnite na osobnú starostlivosť. Pribaľte si kvalitný opaľovací krém, repelent proti hmyzu, lieky proti nevoľnosti a hnačke. Vzhľadom na odlišnú miestnu kuchyňu a vodu odporúčame aj výživové doplnky na podporu imunity a trávenia.

Žiadne povinné očkovanie pred cestou do Turecka nie je, ale odporúča sa byť chránený proti hepatitíde A a B, osýpkam či tetanu. Ak okrem komerčných atrakcií a miest plánujete spoznávať divokú prírodu, môžete zvážiť očkovanie proti besnote. Váš lekár vám poradí najlepšie.


Bezpečnosť a doprava

Turci sú veľmi pohostinný a priateľský národ a taktiež celá krajina sa vo všeobecnosti považuje za bezpečnú. Platia tu však rovnaké pravidlá ako všade inde. Dávajte si pozor na svoje veci, vyhýbajte sa opusteným miestam a bočným uličkám najmä v noci.

Ak si plánujete prenajať auto, môžete, ale nemusíte si vybaviť medzinárodný vodičský preukaz. Jazda v Turecku môže byť niekedy dobrodružná, najmä vo veľkých mestách, preto buďte opatrný. Ak si na šoférovanie v cudzine netrúfate, využite miestu hromadnú dopravu, taxíky alebo si na prepravu medzi mestami prenajmite šoféra.

Jedlo a pitie

Turecká kuchyňa zahŕňa tradičné kebaby, taštičky, lokmu, baklavu i plnené mušle. V letných horúčavách vás osvieži ayran – slaný jogurtový nápoj. Najobľúbenejším nápojom je však čaj, ktorý dostanete skoro na každom rohu.

Počas prechádzky tureckými ulicami vás určite budú vábiť miestne dobroty, no konzumácia street foodu sa vám môže vypomstiť. Vyberte si stánky, kde je veľa miestnych a jedlo vyzerá čerstvo pripravené. Pite len balenú vodu a v reštauráciách si overte, či používajú filtrovanú vodu na umývanie ovocia a zeleniny. Takto by vás črevné problémy nemali prekvapiť.

Kultúra a zvyky

Turecko je prevažne moslimská krajina, preto sa tu budete musieť trochu adaptovať na iné zvyky. Žiaden strach, Turci sú ale veľmi tolerantní a otvorení k turistom. Pri návšteve mešity si vyzujte topánky a zvoľte decentné oblečenie.

                 

Sympatie miestnych si získate, ak sa naučíte pár základných fráz: „merhaba” (ahoj), „teşekkür ederim” (ďakujem) či „lütfen” (prosím). Užite si Turecko čo najviac.



Zdroj: Inzercia/PR článok

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Žilinský kraj