Na Orave sa stratil 4-ročný chlapček, okoloidúci si ho nevšímali. Hľadali ho tínedžeri aj mestská polícia


Stratené dieťa na Orave pomáhali hľadať tínedžeri aj mestský policajt

Foto: Na Orave sa stratil 4-ročný chlapček, okoloidúci si ho nevšímali. Hľadali ho tínedžeri aj mestská polícia Foto: stockcake.com

Začiatkom septembra došlo v Dolnom Kubíne k incidentu, ktorý poriadne vystrašil jednu z miestnych obyvateliek. Počas rodinnej cyklistiky sa jej stratil malý synček. Situácia nakoniec dopadla šťastne, mamička chlapčeka - dobrodruha by však chcela, aby podobný strach nemusel zažívať už žiadny rodič.

Pani Janka sa vybrala so svojimi tromi deťmi bicyklovať. Kým sa venovala najmladšej dcérke, ktorú učila držať rovnováhu na bicykli, jej dvaja synovia zrýchlili a zamierili po cyklotrase smerom k skateparku. Tam starší chlapec ostal čakať, mladšie, len 4-ročné dieťa pokračovalo ďalej.

„Nemala som ešte strach, lebo nás čakáva pri modrom moste. Už keď som videla na modrý most, syna nebolo (ma krikľavejšiu prilbu). Tak som išla rýchlejšie. Babka išla so starším synom a dcérou a poslala som ich po modrom moste na druhú stranu. Ja som si vybrala trasu po cyklotrase ďalej k drevenému mostu,“ opísala desivé momenty pani Janka.

Pomáhali tínedžeri aj mestský policajt

Keď synčeka nenašla ani pri ďalšom moste, okamžite kontaktovala mestskú políciu s prosbou, aby skontrolovala bezpečnostné kamery umiestnené v meste. Keďže ho však na záberoch nevideli, jeden z mestských policajtov sa ho vybral hľadať osobne.

Každý z nich si vybral inú trasu, ktorú sa rozhodli skontrolovať. Mamička si následne spomenula, že synovi spomínala odprevadenie babky na autobus. Potom sa mali zastaviť na ihrisku v blízkosti ich domu. Príslušníka mestskej polície preto poslala pozrieť sa aj na tieto miesta. Ona sa zatiaľ vracala po cyklochodníku, aby sa presvedčila, že chlapček niekde nespadol alebo neodbočil.

„Na skateparku boli mladí na kolobežkách, ktorým som ukázala fotku a poprosila ich o pomoc. Boli veľmi ochotní, tak ho hľadali po Bysterci a aj iných ľudí som oslovila na Bysterci, či by mi ho pomohli hľadať. Veľmi boli všetci ochotní a nápomocní,“ priblížila pani Janka, ktorá každému srdečne ďakuje za pomoc.

Všetko nakoniec dobre dopadlo. Mamičku po istom čase kontaktoval mestský policajt, ktorý jej syna našiel na spomínanom ihrisku, ako sa hrá s kamarátom. Doviedol jej ho do parku pri podniku Oáza.


Nezvestnosť dieťaťa treba hlásiť čím skôr. Čo radí polícia?

Žilinská polícia radí, ako predísť podobným situáciám, ale aj ako sa zachovať, pokiaľ sa do nich dostanete vy a vaše deti. Pokiaľ sa zvyknú po meste či obci pohybovať samé, mali by rodičom hlásiť, kde sa nachádzajú a kam smerujú (napríklad pri odchode z domu či zo školy).

Rodičia by mali so školopovinnými deťmi mať dohodnuté pravidlá, presne stanovenú trasu presunu napríklad zo školy na krúžky. V prípade, ak sa dieťa neozýva, mali by mať zoznam kamarátov, s ktorými sa ich dieťa kamaráti (kde sa môžu eventuálne nachádzať, alebo kto môže mať o dieťati informácie),“ radí žilinská krajská policajná hovorkyňa Zuzana Šefčíková.

Ak dieťa dlhšiu dobu nedvíha telefón, nepríde v stanovenom čase a neozýva sa, zákonný zástupca by mal kontaktovať jeho kamarátov, príbuzných i známych. Pokiaľ o ňom nikto nemá žiadne informácie, treba okamžite volať políciu a nahlásiť, že je dieťa nezvestné. Medzi ľuďmi sa šíri informácia, že pred kontaktovaním tiesňovej linky treba v takomto prípade čakať 24 hodín, je to však len mýtus.

Maloleté deti by mali mať zákonní zástupcovia stále pod dohľadom. Stať sa však môže čokoľvek, preto je vhodné svojich potomkov naučiť, ako správne reagovať v krízových situáciách. Dieťa by nemalo odchádzať so žiadnou osobou, ktorú nepozná. Pokiaľ ho chce nasilu odviesť cudzí človek, treba upozorniť okolie krikom. Ak sa stratí, najlepšie je ostať stáť na mieste a dožadovať sa príslušníkov polície alebo SBS, ktorí nosia uniformy. Vždy by malo vedieť povedať svoje meno a priezvisko.

Chlapček prešiel plným námestím bez povšimnutia

Pani Janka nás zároveň poprosila o osvetu, ako sa zachovať, pokiaľ si ľudia všimnú stratené alebo osamelé dieťa. Jej 4-ročný synček mal totiž prejsť ulicami a plným námestím bez toho, aby ho niekto zastavil či privolal políciu.

„Ja chápem, že dnes sú ľudia zahltení a každý má svoje vlastné starosti, a rozumiem, že niekedy sú unavení ešte aj zo sledovania okolia. Len možno by to bola dobrá taká osveta, aby si ľudia viac všímali deti a ľudí okolo seba,“ napísala mamička, ktorá sa, našťastie, opäť zvítala so svojím synom.

Na otázku, ako by sa mali zachovať ľudia, ktorí vidia stratené dieťa, sme od polície nedostali konkrétnu odpoveď. Z predošlých rád však vyplýva, že by sa nemali snažiť maloleté osoby nikam odviesť. Najlepšie je zistiť, či sa dieťa skutočne stratilo, a následne privolať uniformované zložky.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Žilinský kraj