Nemilý zážitok šperkárky Petry Toth pri Žiline: Útok na výchovu jej detí namiesto návštevy múzea


Prečo vaše deti nie sú v škole? Petra Toth opisuje nepríjemný útok

Foto: Nemilý zážitok šperkárky Petry Toth pri Žiline: Útok na výchovu jej detí namiesto návštevy múzea Foto: Facebook/Petra Toth

Svetoznáma šperkárka a dizajnérka Petra Toth strávila uplynulé dni na Kysuciach a v okolí Žiliny. Okrem nových inšpirácií si však domov odnáša aj nepríjemný zážitok. Namiesto návštevy drotárskeho múzea v Dlhom Poli mali s kolegyňou dostať niekoľko neželaných a útočných otázok, či dokonca rád, ako vychovávať deti a viesť život.

Petra Toth aktuálne spoznáva rôzne regióny krajiny na svojej Vyšperkovanej ceste Slovenskom. Na historických a kultúrnych miestach zbiera inšpiráciu pre svoju jedinečnú tvorbu. Tento týždeň sa spolu s dcérkami vybrali do Oščadnice, na Vychylovku a do Terchovej. Nevynechali ani plavbu plťami po Váhu a v piatok 6. septembra plánovali navštíviť aj drotárske múzeum v Dlhom Poli.

Dom Jozefa Holánika-Bakeľa, kde žil a tvoril jeden z najznámejších majstrov tohto remesla, je možné navštíviť po telefonickej rezervácii. To si však šperkárka neuvedomila, jej kolegyňa preto chcela múzeum kontaktovať na poslednú chvíľu. Na číslo uvedené priamo na webe múzea sa jej nepodarilo dovolať, vyskúšala preto iný kontakt z oficiálnej stránky obce.

„Pani na čísle sa spočiatku tiež pokúšala dovolať pánovi, ale neúspešne. Pri druhom telefonáte dostala kolegyňa výchovný náklad. Či sme zo Žiliny, a keď sme z Bratislavy, prečo naše deti neboli v piatok v škole (neboli, lebo Strečno je cez víkendy zavreté a my sme chceli absolvovať aj krásny hrad aj plte). Či si v tej Bratislave robíme, čo sa nám zachce, či si myslíme, že demokracia znamená robiť si čokoľvek. Že či kolegyňa nepozerá správy, keď nevie, čo sa v tej Bratislave deje. Keď jej kolegyňa odpovedala, že nepozerá, lebo pre nás pracuje do noci, dostala od pani odporučenie, že keď je nezaopatrená, mala by si nájsť muža a riadne pozerať správy, aby teda vedela,“ opísala nemilú konverzáciu Petra Toth.

Slovákom preto na druhý deň napísala odkaz, ako vníma dnešnú spoločnosť. Podľa jej slov je neskoro, už sme rozdelení. Na mladých a starých, mužov a ženy, slniečkarov a dezolátov, vzdelaných a nevzdelaných, konzervatívcov a liberálov, umelcov a skutočne pracujúcich. Vníma, že nenávisť sa z Facebooku presunula do každodennej reality.


„Je mi vás ľúto. Úprimne ľúto. Nechcela by som žiť váš život. Odsudzovať bez súdu. Hádžete ľudí do vriec a najradšej by ste tieto vrecia hodili dolu Váhom. Čakáte, kedy môžete niekomu vynadať, čakáte, kedy sa môžete s niekým pohádať. Obávam sa, že vám už nie je pomoci. Temnota vás zatemnila,“ pokračovala šperkárka.

Nenávisť bola podľa nej v minulosti každodenným chlebom. Ľudia sa dokázali pobiť len preto, že pochádzali z inej obce. Dnes sa má história vracať, občania sa izolujú namiesto toho, aby sa spájali. Izolovaní a nenávidiaci ľudia sú podľa jej slov ľahšie ovládateľní a manipulovateľní. Aktuálnu situáciu prirovnáva k príbehu o Margite a Besnej, ktoré nakoniec obe skončili pod hladinou Váhu.

Na príspevky šperkárky reagovali so smútkom aj miestni obyvatelia. „Veľká škoda, že v Dlhom Poli nevieme využiť to málo príležitostí na propagáciu obce, ktoré máme. Petra Tóth je svetovo známa šperkárka, ktorú možno poznáte aj ako autorku korunky pre víťazky Svetového pohára v Jasnej. Momentálne cestuje po Slovensku a zbiera inšpiráciu pre svoju tvorbu, zameranú na tradície v regiónoch. Namiesto privítania sa jej dostalo toto, a tak sa asi o dlhopoľskej drotárskej tradícii jej 50-tisíc sledovateľov nedozvie. Bližšie prepojenie ako šperkárstvo a drotárstvo už asi ani nie je,“ napísala pani Janka.

O vyjadrenie k incidentu sme požiadali aj vedenie obce, článok budeme aktualizovať.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Žilinský kraj