Z pohára na punč futbalová lopta. Akým výzvam čelí zálohový systém na trhoch v Žiline?


ROZHOVOR: S pohármi na trhoch v Žiline hrajú futbal, potom ich chcú vrátiť

Foto: Z pohára na punč futbalová lopta. Akým výzvam čelí zálohový systém na trhoch v Žiline?
Foto: archív Žilinak.sk

Dni do začiatku vianočných trhov v Žiline sa krátia. Aj tento rok sa ponesú v duchu udržateľnosti a čistoty, už po tretíkrát totiž budú ich neoddeliteľnou súčasťou zálohované poháre, ktoré pomáhajú nielen znižovať množstvo odpadu, ale zároveň dizajnovo dotvárajú sviatočnú atmosféru. Za organizáciou tohto systému stojí firma Advent123, s. r. o. s jej konateľom Mariánom Papalom, ktorý aj tento rok dohliada na to, aby všetko fungovalo hladko – od distribúcie pohárov až po ich čistenie a návrat späť do obehu.

S prípravami na najkrajšiu sezónu roka začal už pred viac ako dvoma mesiacmi. Výsledky jeho práce budú môcť návštevníci vidieť v dvoch zberných stánkoch strategicky umiestnených pri vstupoch na Mariánske námestie. Návštevníci si za symbolické dve eurá vypožičajú pohár na svoj obľúbený nápoj a po jeho vrátení dostanú zálohu späť. Tento kolobeh pohárov však zahŕňa oveľa viac, než sa môže zdať.

Čo všetko sa deje za kulisami systému zálohovaných pohárov a aké výzvy prináša? Marián Papala nám v spoločnom rozhovore prezradil viac nielen o jeho fungovaní, ale aj o tom, aké novinky tento rok prinesú.


Ako vznikla myšlienka využitia zálohovaných pohárov na vianočných trhoch v Žiline?

Tento systém navrhlo mesto so zámerom ušetriť na vývoze odpadu, zmenšiť ekologickú stopu a zároveň zabezpečiť väčšiu čistotu po ukončení akcie. Vo vlastnej réžii to však technicky nevedelo zabezpečiť, preto oslovilo stánkarov. Ja som sa nad tým zamyslel a zhodnotil som, že by som to zvládol. Predložil som návrh, prerokovali sme ho a tak začala naša spolupráca. Prvýkrát sme tento systém so zbernými stánkami spustili pred dvoma rokmi a teraz nás čaká už tretia sezóna.

Niektorí sa čudujú, prečo by poháriky napríklad nemohli vrátiť v stánkoch, kde nápoje zakúpia. Toto však nie je z legislatívneho hľadiska možné. Prečo? Predstavte si, že stojíte v rade v stánku a pred vami je zákazník so špinavým pohárom, ktorý obsluhujúca chytí do rúk a vyplatí zálohu. Následne ste na rade vy a chcete si kúpiť nápoj a s tými istými rukami, ktoré chvíľu predtým držali špinavý pohár po niekom inom, bude teraz chytať váš čistý pohár. Z hľadiska hygieny to nie je možné a zakazuje to aj legislatíva. Rovnako na to nie sú stánky ani priestorovo prispôsobené.

Ako by ste definovali výhody systému zálohovaných pohárov?

Má to viacero efektov – mesto ušetrí na nákladoch za upratovanie. Kým neboli vratné poháre, námestie ráno vyzeralo katastrofálne, teraz zostáva pár tanierikov po jedlách, je to násobne menší neporiadok, ako býval kedysi. Druhá vec je, že mňa to ako podnikateľa podporuje, ja potom dávam vo finančne náročnom predvianočnom období možnosť zarobiť si ľuďom na brigáde. Minulý rok som zamestnával štrnásť ľudí, tento rok to bude zhruba to isté. Z celkového hľadiska je to dobrá vec, len sa ľudia musia naučiť správať sa k tomuto systému.


Ako celý ten systém vlastne funguje?

Poháre sú v jednom kolobehu. Začína to u mňa, keď si stánkari odo mňa preberú čisté poháre v zapečatených boxoch. Potom do nich predávajú nápoje a následne sa pohár opäť dostane ku mne, keď ho návštevník trhov donesie do zberného stánku. Odtiaľ ide do umývačky, kde je profesionálne vyumývaný, vydezinfikovaný a hygienicky zabalený.

Takže to nie je tak, ako si niektorí myslia, že by ste ich čistili priamo na mieste.

Určite nie. Aj v komentároch na internete som si neraz prečítal, že poháre umývame len niekde v lavóre. To v žiadnom prípade. Na okraji Žiliny máme profesionálnu umývačku, ktorú každoročne príde skontrolovať aj Úrad verejného zdravotníctva, či spĺňa legislatívne aj hygienické predpisy. Prídu sa pozrieť, ako sa poháre čistia, aké chemikálie používame.

Ako teda prebieha čistenie pohárov?

V umývačke prejde pohár cez ruky piatim ľuďom, ktorí ho kontrolujú pod silným osvetlením. Jeden vykladá špinavé boxy, ďalší z nich vyberá poháre, vyklepáva alebo vyberá zvyšky ovocia a podobne, ďalší poháre ukladá do špeciálnych sít, v ktorých idú priamo do automatizovanej linky. Štvrtý ich prekladá z umývačky do sušičky, aby na pohároch nezostali žiadne stopy po vlhkosti, a posledný ich zo sušičky vyberá a balí priamo do boxov. V procese pritom neraz siahnu aj po odmasťovačoch, ktoré nám pomáhajú najmä pri čistení odtlačkov po rúžoch. Niektoré sú tak silné a trvácne, že pohár musí prejsť čistiacim procesom dvakrát, prípadne sa ešte predumýva. Nakoniec sa boxy zapečatia etiketou, kde je napísaná presná hodina kontroly. Potom ich donesieme na námestie a zase sa distribuujú. Stánkari – zákazník – zberný stánok – umývačka, takto to ide dookola.

Niektoré poháre kvôli poškodeniam z tohto kolobehu vypadnú.

Mnohí skúšajú, koľko toho taký plastový pohárik znesie. Až keď im pohárik praskne, vtedy si uvedomia, že svoje dve eurá zničili a rozmýšľajú, čo s tým. Potom sa snažia všelijako kamuflovať. Naukladajú do seba sedem, osem pohárikov a tie zlomené dajú do stredu. Dievčatá v zberných stánkoch sa ich snažia kontrolovať v maximálnej možnej miere, keď im potom povedia, že ho nevykúpia, tak nastáva problém. Hovoria, ja som ho nezlomil, ale ja tých ľudí pozorujem.

Takže viete, čo s nimi robia.

Áno, každú sezónu chodím po námestí, nevedia, že som to ja. Neraz vidím, ako ohýbajú uško, až kým nepraskne. A potom idú poškodený pohár vrátiť. Zničia ho, znehodnotia a potom chcú odo mňa dve eurá. Videl som aj takých, ktorí s ním hrali na námestí futbal. Chápem, že keď sa pije alkohol, tak majú niektorí problém kontrolovať sa alebo im poháre vypadávajú z rúk. Ale, žiaľ, za to my nemôžeme. Ten pohár je majetkom mesta, ja zaň preberám zodpovednosť, preto vyžadujem normálny, ľudský prístup. Keď ľudia dojedia jedlo alebo dopijú nápoj v reštaurácii, tiež nakoniec nehodia pohár na zem. Normálne ho vrátia, akurát je špinavý. Keby boli poháre na trhoch keramické, ako sú vo Viedni alebo v iných mestách, tak by sa s nimi nehrali, ale záloha by sa zdvihla na päť eur. Pre zákazníka by to bolo teda náročnejšie.


Ako riešite situáciu, keď sa vám vráti poškodený pohár?

Pohárik, ktorý omylom vykúpim poškodený a neskôr ho musím vyhodiť, už mestu nemôžem po skončení trhov vrátiť, ale musím ho zaplatiť. Samozrejme, poháre, ktoré si ľudia zoberú domov do zbierky, viem vyfinancovať jednoducho, lebo tie peniaze som dostal a len ich posuniem ďalej. Keď však musím pohár vyhodiť, tak som akoby peniaze nedostal, a predsa ich musím mestu vyfinancovať. Tým pádom aj mne vzniká strata. Len minulý rok sa ku nám nedopatrením dostali stovky poškodených pohárikov, všetky sme museli vyradiť. Výnimočne sa stane, že by sa nejaký dostal späť na trhy. Vlani prišli za mnou bufetári asi 5-krát s tým, že v čistom boxe bol zlomený pohár. Pri objeme 160-tisíc pohárov je to takmer nič.

Čiže situácia je náročnejšia pre vás, pre mesto, ale aj životné prostredie, keďže pohárik, ktorý by sa stále mohol používať, zrazu zmizne z obehu.

Áno, síce ide následne na spracovanie, ale predsa. Ďalšia vec je aj to, že to spôsobuje stres dievčatám v zberných stánkoch. Keďže je to len dočasná akcia, tak všetci zamestnanci sú brigádnici, mnohí z nich sú len študenti. Potom si predstavte, že k 19-ročnému dievčaťu pristúpia dvaja alebo traja opití chlapi a začnú po ňom ziapať, že ten poškodený pohár musí vykúpiť. Dokonca sa tak stalo aj pri dvoch ženách v zrelom veku. Brigádnička ma s plačom zavolala a ja som musel robiť poriadky s 50-ročnými ženami.

Rovnako je problém, keď niektorí zo stánkarov otvorí skorej, ako je dohodnuté. Naposledy niekto podával nápoje aj o deviatej, prišli ľudia, dali si punč, rýchlo ho vypili a už búchali na stánok, že chcú vrátiť pohár. Otvorenie stánku však niečo obnáša. Brigádnička musí prísť, prevziať si peniaze, prepočítať mince na vydávanie, potrebuje si zabezpečiť aspoň ako-taký komfort, aby tam v zime vydržala. Nemôžeme počas toho ešte obsluhovať ľudí. Potom sa celá príprava zbytočne predlžuje.

Chystáte tento rok nejaké zmeny alebo novinky?

Zberné stánky budú aj tento rok dva, jeden bude otvorený od 10. hodiny do záverečnej. K nemu sa o 16. hodine, keď prichádza na námestie nával ľudí, otvára aj druhý stánok na opačnej strane Mariánskeho námestia. Zmena nastáva v otváracích hodinách, ktoré trochu predĺžime. Ak sa od nedele do štvrtka budú stánky zatvárať o 22. hodine a v piatok a sobotu o 23. hodine, zberný stánok na poháre dáva občanovi priestor navyše na dopitie punču. Zatvárať budeme o dvadsať minút neskôr.

Rovnako niektorí ľudia minulý rok písali, že poháre nestihli vrátiť. Ja som ich po ukončení trhov ešte kontaktoval a počas januára som za nimi vyrazil, zobral im poháriky a vrátil im zálohu. Preto sme tento rok s mestom dohodli novinku, aby sme ľuďom vyhoveli. Vo štvrtok a piatok 2. a 3. januára bude na námestí od 15. do 17. hodiny otvorený jeden stánok a ľudia, ktorí budú mať doma pozbierané poháre z trhov alebo nejaké zabudnuté, budú mať možnosť ich normálne prísť vrátiť a prebrať si peniaze. Samozrejme, opäť podotýkam – nepoškodené.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Žilinský kraj