Žilinčanka Lucia Knapcová našla cez vlastné pohybové problémy svoje poslanie v práci s telom, zdravím a ľuďmi ako fyziopedagogička a pohybová špecialistka. Viac ako 10 rokov objavuje možnosti rôznych pohybových techník, aby ľuďom pomáhala cítiť sa vo svojom tele čo najlepšie. Bežné problémy, ako migrény či bolesti chrbta, totiž môžu znamenať viac ako len stuhnuté svaly. V dnešnom rozhovore sa dozviete viac o podstate cvičenia, ktoré spája nielen fyzično, ale aj psychosomatiku.
Ak by sme mali vysvetliť pojem psychosomatika čo najstručnejšie, ide o akúsi výpoveď duše telom. „Keď máme niekde na tele bolesť, tuhosť alebo čokoľvek, čo nás zraňuje alebo obmedzuje, začína sa meniť naša nálada, mení sa náš pohybový stereotyp, mení sa naše správanie voči sebe a okoliu,“ vysvetľuje Lucia. Naše telo je tak ukazovateľom, ako sa o seba staráme a čo prežívame nielen telesne, ale aj duševne.
Veľa problémov s telom pramení zo sedavého spôsobu života, no mnoho z nich súvisí s rôznymi zraneniami či psychickým rozpoložením. Azda najčastejšie ľudí trápi práve chrbtica, s ktorou súvisia bolesti hlavy a migrény. Rozšírená je tiež skolióza či skoliotické držanie tela, haluxy na chodidlách, ploché nohy, diastázy na bruchu, jazvy po operáciách a rôzne bolesti kolien, bedrových kĺbov a iných častí tela.
„Chodidlá sú moja nosná téma, pretože som začínala práve na tých svojich. V osemnástich som mala veľmi boľavé bedrové kĺby. Nikto mi v tom čase nepovedal, že to môže súvisieť s vbočenými palcami a že zlý postoj, naklopenie panvy, rotácia bedrových kĺbov a celé svalové napätie súvisí práve s chodidlami a držaním tela,“ opisuje Lucia svoje prvé kroky na ceste pohybovej špecialistky.