V Mestskom divadle Žilina sa v piatok 13. decembra odohrá jedinečné predstavenie Manifest s neobvyklým bonusom. Diváci, ktorých zaujímajú témy predstavené v divadelnej hre, sa môžu následne zapojiť do debaty s odborníkom na extrémizmus, dezinformácie a hybridné hrozby Danielom Milom a odborníkom na bezpečnosť Martinom Královičom.
Východiskovými zdrojmi pre text inscenácie režiséra Pavla Viechu a dramaturgičky Daniely Brezániovej boli autentické manifesty či denníky mladých radikálov a eseje, úvahy či citácie zo slovenských výskumov, ktorých autormi sú mladí ľudia do 21 rokov. Napriek tomu, že inscenácia Manifest hovorí o radikáloch, odkrýva oveľa citlivejšiu tému a tou je osamelosť mladých ľudí.
„Rozprávali sme sa so psychológmi a zaujalo nás, že na Slovensku nie je žiaden projekt, ktorý by sa zaoberal radikalizáciou mladých. Aj to bolo momentom, kedy sme si uvedomili, že je potrebné vytvoriť inscenáciu, ktorej súčasťou bude séria diskusií s odborníkmi. Cieľom je, aby tento projekt otváral debaty o problémoch mladých ľudí a zároveň prinášal informácie o tom, ako sa môže spoločnosť chrániť. Istý ideál by mohol nastať vtedy, ak by sme mladým ľuďom vedeli poskytnúť pomoc, rozhovor, iný pohľad na svet ešte pred tým, ako ich začne na internete fascinovať čin nejakého mladého teroristu. To znamená podchytiť ten zlomový bod,“ hovorí dramaturgička Brezániová.
Na decembrovú diskusiu o fenoméne radikalizmu mladých ľudí, ktorá je súčasťou predstavenia a začne bezprostredne po jeho skončení, prijali pozvanie Daniel Milo a Martin Kráľovič. Hlavnou odbornou oblasťou Daniela Mila sú hybridné hrozby, extrémizmus a dezinformácie. Publikoval alebo je spoluautorom niekoľkých publikácií o tejto problematike, vrátane štúdie o zraniteľnosti krajín strednej a východnej Európy voči podvratným vplyvom, GLOBSEC Trends alebo analytických správ mapujúcich prepojenia medzi Kremľom a krajne pravicovými politickými aktérmi. V súčasnosti pôsobí ako Counter disinformation Subect Matter Expert v organizácii TechSoup Europe.
Martin Královič je odborníkom na manažment bezpečnosti davu a podujatí s viac ako 15-ročnými skúsenosťami v tejto oblasti. Svoju kariéru začal na festivale Pohoda, kde po tragédii v roku 2009 začal šéfovať dobrovoľníkom a začal sa podieľať na zlepšovaní bezpečnostných opatrení. Podieľal sa na bezpečnosti významných slovenských a medzinárodných podujatí vrátane protestov Za slušné Slovensko, návštevy pápeža Františka, festivalov Pohoda, Uprising a Rock for People, ako aj na bezpečnosti veľkých koncertov ako Depeche Mode, Rammstein a Ed Sheeran. V súčasnosti Královič pôsobí aj ako poradca primátora Bratislavy pre bezpečnosť a nočný život mesta.