Vladimír Takáč pochádza z Bytče, má štyridsaťšesť rokov, vedie pokojný rodinný život a popri zamestnaní obchodného zástupcu dosiahol svoj vysnívaný vrchol – ešte v roku 2023 sa stal majstrom sveta vo fitnes challenge.
Vladimír dokázal, že aj napriek ťažkej chorobe a nepriaznivej prognóze lekárov, sa môže stať špičkovým športovcom. V puberte mal zdravotné problémy, ktoré ho pripútali na lôžko. Stafylokok mu napadol dva chrbtové stavce a medzistavcové platničky, ktoré má teraz zrastené do jedného útvaru. Doktori ho odsúdili na život bez pohybu, aby bol schopný viesť ako taký normálny život aspoň do štyridsiatky.
„Často sa pozastavujem nad dnešnou mládežou a ich problémami. Spomienka na niekoľko mesiacov strávených v nemocnici, odlúčený od rodiny a pripútaný na lôžko, je stále živá. Pamätám si, aký bezmocný som sa cítil. Nechcelo sa mi žiť,“ spomína na pochmúrnu časť svojho života.
Vladimírova vášeň pre pohyb a aktívny život však neochabla. Napriek varovaniam lekárov sa rozhodol počúvať svoje telo a začal s ním pracovať. Najprv na vysokej škole skúsil posilňovňu. Hneď po prvej návšteve si kúpil permanentku, no na druhý deň sa mu jeho chrbtica znova pripomenula. Neodradilo ho to a keď bolesť odišla, skúšal to odznova, pozvoľnejšie, a začal sa dostávať do formy.
V jednej etape života vyzeral ako nefalšovaný kulturista, mal o dvadsať kilogramov viac ako má dnes. Jedného dňa však natrafil na skupinku cvičiacich na workoutovom ihrisku. Zapáčilo sa mu, že cvičia s vlastnou váhou a ich vyšportované postavy sú odlišné od tých, ktoré majú kulturisti.
Fitnes challenge je športom, v ktorom nie je rozhodujúci vzhľad športovca, ale jeho výkon. Cvičí sa šesť cvikov, pričom každý z nich trvá dve minúty. Cieľom je vykonať čo najviac opakovaní v stanovenom čase. Po každom cviku nasleduje dvojminútová pauza a pokračuje sa s ďalším cvikom. Celý tento cyklus vyžaduje výbornú kondíciu a strategické rozloženie síl, aby sa športovec nevyčerpal už na začiatku.
Vladimír sa rád zúčastňuje rôznych prekážkových behov a napriek svojmu veku vyhráva jednu súťaž za druhou. Porazenými sú o polovicu mladší chalani, ktorým je stále vzorom a veľkou konkurenciou. Húževnatosť, túžba a vďačnosť za to, že sa môže hýbať ho ženú vpred.
„Každý jeden beh si užívam so slzami v očiach, lebo ďakujem za to, že môžem. Veď som mal byť po štyridsiatke na vozíku,“ hovorí Vladimír s obrovskou dávkou vďačnosti v tvári.
Každý môže dosiahnuť svoj cieľ, verí Vladimír. Mnoho ľudí má problém začať s pohybom z rôznych dôvodov, napríklad sa hanbia, nevedia na koho sa obrátiť alebo nemajú dosť finančných prostriedkov. Spýtali sme sa majstra sveta, čo by odkázal ľudom, ktorí chcú niečo robiť pre svoje zdravie, ale nevedia spraviť prvý krok.
„Keď budeš len rozmýšľať o tom ako začneš, tak nezačneš. Potrebuješ si nájsť nejaký dôvod, prečo to chceš a nemalo by to byť niečo povrchné, ako napríklad schudnúť do svadobných šiat. Hlavná motivácia musíš byť ty sám pre seba. Cítiť sa dobre sám so sebou,“ radí začiatočníkom Vladimír.
„Keby som nevedel, ako na to, našiel by som si svoj vzor. Oslovil by som človeka, ktorý má to, čo chcem dosiahnuť. Aj keby to bolo možno finančne náročné, nie je lepšia investícia ako do samého seba. Mňa vždy veľmi limitovalo to, že som si myslel, že športovci sú tak nafúkaní, že sa so mnou ani nebudú baviť. Teraz však sám vidím, že ma veľmi poteší, keď za mnou príde človek so žiadosťou o radu,“ prezrádza. Aj Vladimír má svoj pohybový vzor, je ním jeho dobrý priateľ Michal Barbier, ktorému vďačí za veľa inšpiratívnych nápadov, rád a cvikov.
Túto bezodnú kopu energie nahromadenú v jednom človeku môžeme stretnúť ako trénera v žilinskej telocvični. Jeho tréningy sú rôznorodé a zábavné. Každý deň klientom pripravuje iný typ cvičenia, či už s vlastnou váhou, činkami, kruhový tréning, alebo obľubuje hravé tréningy, pri ktorých sa občas hádže kockou a je len o náhode, čo z pripravených cvikov sa bude cvičiť. Tréning s Vladom preverí dno síl každého človeka a je určený pre kohokoľvek, kto si chce skutočne „zamakať“. Hlavne novým ľudom venuje individuálny prístup, aby získali správne návyky v cvičení, predchádzali tak možným zraneniam a napredovali malými krokmi.