Žilinská župa chce z 15 škôl spraviť šesť. Optimalizácia sa šije horúcou ihlou, myslí si Janckulík


Žilinská župa plánuje zlučovať školy. Zo štrnástich má vzniknúť len šesť

Foto: Žilinská župa chce z 15 škôl spraviť šesť. Optimalizácia sa šije horúcou ihlou, myslí si Janckulík
Foto: Facebook/Igor Janckulík

V pondelok 24. februára bude zastupiteľstvo Žilinského samosprávneho kraja rozhodovať o budúcnosti škôl na Orave, Kysuciach, Liptove a Turci. Predsedníčka župy Erika Jurinová navrhuje s účinnosťou od 1. septembra 2025 zlúčiť viacero stredných škôl. Ak navrhovaný materiál prejde, z 15 vzdelávacích zariadení vznikne len šesť. 

Argumentuje pritom nízkym počtom žiakov, čo má za následok menej financií pre školu a s tým spojenú ekonomickú neudržateľnosť najmä v súvislosti s potrebnými investíciami. „Areály niektorých stredných škôl sú využívané sotva na polovicu, iné sú výrazne predimenzované,“ tvrdí Jurinová v dôvodovej správe. Zdôrazňuje, že spojením škôl pod jedno vedenie nedôjde k rušeniu odborov ani k znižovaniu počtu žiakov.

Na návrh reagoval krajský poslanec Igor Janckulík, podľa ktorého je optimalizácia stredných škôl šitá horúcou ihlou. „Nie som proti optimalizácií stredných škôl, ale takto sa to určite nerobí. Celý proces schvaľovania je nastavený tak, aby neumožnil dostatočnú a vecnú diskusiu odbornej verejnosti – riaditeľov dotknutých škôl, Rady škôl, rodičov, stavovských organizácií či zamestnávateľov,“ uviedol na sociálnej sieti. 

Kysuce a Martin: Zlúčiť chcú „len“ dve školy

Žilinská župa plánuje vo väčšine regiónov zlučovať po dve školy v jednom meste. Týka sa to mesta Martin, kde sa má spojiť Gymnázium Viliama Paulinyho Tótha a Obchodná akadémia na ulici Malá hora.

V Kysuckom Novom Meste chcú zlúčiť Strednú priemyselnú školu informačných technológií a Gymnázium. V Čadci bude mať jednotné vedenie Stredná odborná škola obchodu a služieb a Obchodná akadémia Dušana Metoda Janotu.

Liptovský Mikuláš: Zrušenie nevyšlo, teraz chcú spájať

„Tŕňom v oku“ ostáva Stredná odborná škola polytechnická Liptovskom Mikuláši, ktorú chcela župa už trikrát úplne zrušiť. To sa však nepodarilo. Najnovší návrh ráta s jej zlučením so Strednou odbornou školou stavebnou. Vedenie mesta nesúhlasí ani s týmto krokom.

„Štvrtý pokus racionalizácie stredných škôl v našom okrese a prichádza len mesiac potom, čo do funkcie riaditeľa nastúpil dlhoročný zamestnanec školy Stanislav Ferianc, ktorý dobre pozná jej potreby a na rozdiel od predchádzajúceho vedenia chce školu zveľadiť, nie pochovať,“ komentoval tento krok primátor Ján Blcháč.

Župu žiada o to, aby dala novému riaditeľovi šancu budovať perspektívy školy. „Má ambiciózne plány ako zoptimalizovať využitie školských priestorov a prilákať nových študentov. Nezabúdajme, že škola má silnú podporu zamestnávateľov v okrese, ktorí trpia nedostatkom poľnohospodárskych pracovníkov a sú závislí na ukrajinských dojičkách či rumunských krmičoch,“ myslí si Blcháč.

Tvrdošín: Z troch škôl vznikne jedna

O niečo problematickejšie rozhodovanie čaká poslancov ohľadom škôl v Tvrdošíne, kde sa majú spojiť až tri vzdelávacie zariadenia - Stredná priemyselná škola informačných technológií Ignáca Gessaya, Stredná odborná škola lesnícka a Gymnázium. Tento krok sa nepozdáva poslancovi Igorovi Janckulíkovi. 

„Dostal som viacero listov so silnými argumentmi proti tomuto kroku od riaditeľov škôl, učiteľov, nepedagogických zamestnancov, školských rád, študentov, členov školského parlamentu a rodičov. Rozumiem ich obavám. Rozhodovať bez jasnej analýzy dopadov je nesprávne,“ myslí si Janckulík. 

Riešením by podľa neho mohlo byť spojenie priemyselnej školy s gymnáziom za podmienok, že župa odstráni investičný dlh na priemyslovke a presťahuje žiakov a zamestnancov gymnázia do jej priestorov. 

Ružomberok: Po zmene názvu spoja štyri školy

V Ružomberku plánuje župa spojiť dokonca až štyri školy. Podľa predkladaného návrhu však jedna z nich ešte predtým zmení názov. Zo Spojenej školy na ulici Scota Viatora sa má najskôr vyradiť Odborné učilište, ktoré je druhom špeciálnej školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením. 

„S Regionálnym úradom školskej správy v Žiline je predrokované, že preberie zriaďovateľskú pôsobnosť a výchovno-vzdelávacia činnosť a žiaci prejdú na niektorú z jeho špeciálnych stredných škôl, prioritne na Spojenú školu internátnu v Liptovskom Mikuláši,“ uvádza Jurinová v dôvodovej správe. 

Zo spojenej školy tak vznikne Stredná odborná škola obchodu a služieb, ktorá sa neskôr zlúči so Strednou odbornou školou polytechnickou, Obchodnou akadémiou a Školou umeleckého priemyslu.

Námestovo: Zlučovať sa nebude

Na zasadnutí sa pôvodne malo rokovať aj o zlúčení škôl v Námestove, a to Strednej odbornej školy podnikania a služieb a Strednej odbornej školy technickej. Krajskí poslanci za okres Námestovo však županku presvedčili, že tento zámer nie je pre školy vhodný. 

„Spojenie manažmentu týchto škôl pod jedno vedenie by mohlo viesť k utlmeniu jednej z nich a k zániku niektorých študijných odborov. To by spôsobilo, že žiaci z okresu Námestovo by boli nútení dochádzať za vzdelaním do iných okresov, čo by malo negatívne dôsledky nielen pre rodiny študentov, ale aj pre celý región,“ vysvetlil Janckulík. 

Materiál bol preto z rokovania stiahnutý a poslanci budú rozhodovať „iba“ o osude škôl v iných okresoch. Podľa Janckulíka ich čaká problematické hlasovanie, najmä čo sa týka škôl na Kysuciach a na Liptove.



Najnovšie zo Slovenska