Vodná nádrž Liptovská Mara, z ktorej sa počas uplynulých mesiacov stratila viac než polovica vody, sa stala veľkým lákadlom pre ľudí zblízka aj zďaleka. Po vyschnutom dne priehrady, ktoré pripomína mesačnú krajinu, sa každodenne prechádzajú páriky, rodinky či majitelia psov.
Cez víkendy toto miesto počtom návštevníkov pripomína obľúbené pláže pri mori. Mnohí si však neuvedomujú, aké nebezpečenstvo na nich číha v blízkosti vody či na na prvý pohľad pevnom ľade. Po zamrznutej hladine chodia, šmýkajú sa či dokonca korčuľujú dospelí aj deti.
V nedeľu 23. februára sa na toto miesto vybrala skupinka priateľov zo Žiliny. Vodnú nádrž obišli z viacerých strán, pričom na vlastnej koži zistili, akou hrozbou môže byť topiaci sa ľad i zdanlivo vysušené blato.
„Išla som len ku kraju, tam kde začínal ľad, myslela som, že stojím ešte na pevnej zemi. Zrazu som spravila krok a noha sa mi prepadla po členok do hustého blata a zapadala stále nižšie. Keby som bola hlbšie, asi ju ani nevytiahnem,“ opísala nepríjemnú situáciu mladá žena.
Jej partner bol o niečo odvážnejší a vybral sa niekoľko metrov od brehu po ľade, ktorý znenazdajky začal praskať. Keď sa chcel vrátiť na pevninu, prepadli sa mu obe nohy. Pod zamrznutou vrstvou sa však neskrývala voda, ale slizké bahno, z ktorého mal pomerne veľký problém vyliezť, hoci zapadol len po kolená.
„Keď sme sa vracali, videli sme viacerých ľudí ako chodia po ľade oveľa ďalej, ako my. Šli sme okolo rodiny, dve deti sa šmýkali a padali na zadok, ten ľad fakt nevyzeral hrubo. Povedali sme im, ako sme dopadli my a že je to nebezpečné, no oni sa len zasmiali a deti tam nechali ďalej,“ dodala Žilinčanka.
Na Liptove, rovnako ako v celom Žilinskom kraji, sa začína výrazne otepľovať. V tomto období je preto mimoriadne dôležité venovať pozornosť odporúčaniam hasičov, najmä ak plánujete pohyb po zamrznutých vodných plochách. Hoci sa môže zdať lákavé vyraziť na korčuľovanie, Hasičský a záchranný zbor to na otvorených vodných plochách neodporúča – najmä tam, kde je hĺbka vody nebezpečne vysoká. Minimálna bezpečná hrúbka ľadu na chôdzu je 10 centimetrov, na korčuľovanie až 20 centimetrov.
Pozor si treba dať najmä v blízkosti prítokov, výpustov a miest s tečúcou vodou, kde je ľad najslabší. Hasiči zároveň odporúčajú mať pri sebe bezpečnostné pomôcky, ako lano, píšťalku alebo hroty na ľad, nikdy nevstupovať na ľad osamote a sledovať predpoveď počasia. Aj jeden teplejší deň totiž môže spôsobiť jeho nebezpečné zoslabenie. Ľad mliečnej bielej farby, s trhlinami či bublinkami, je zvlášť rizikový. Buďte opatrní a zbytočne neriskujte!