Mestá na Slovensku posledné roky čelia prirodzenému úbytku obyvateľov, ktorí sa s čoraz väčšou obľubou sťahujú na vidiek. Mesto Martin delí už len kúsok od magickej hranice 50-tisíc obyvateľov. Ak by ich počet klesol pod túto hranicu, pre samosprávu by to znamenalo nižší príjem financií, menej poslancov, ale aj nižší plat primátora.
Ešte v polovici januára žilo v Martine 50 201 ľudí s trvalým pobytom. K 2. aprílu 2025 malo mesto už len 50 043 obyvateľov. „Hlavným dôvodom je celková demografická situácia na Slovensku, kde počet obyvateľov dlhodobo klesá. Tento trend je potvrdený štatistikami a súvisí najmä s nízkou pôrodnosťou a migráciou,“ vysvetlila dôvody hovorkyňa mesta Zuzana Jenigár.
Mesto tak stojí na prahu rôznych zmien v oblasti správy. Počet poslancov mestského zastupiteľstva by sa po prekročení magickej hranice znížil v súlade s platnou legislatívou. Tá hovorí, že Martin aktuálne spadá do kategórie od 50 001 obyvateľov do 100 000 obyvateľov, teda môže mať od 19 do 31 poslancov. V posledných voľbách si obyvatelia zvolili maximálny možný počet poslancov, teda minimálne šiesti by prišli o mandát. Samosprávy s počtom obyvateľov od 20 001 do 50 000 totiž môžu mať len 15 až 25 poslancov.
Hranica 50-tisíc obyvateľov je rozhodujúca aj pri plate primátora. Primátor Ján Danko má aktuálne schválený iba základný plat v súlade so zákonom, čo by malo predstavovať 4287 eur. Ak by počet obyvateľov klesol pod hranicu 50-tisíc, výška jeho platu by sa mala automaticky znížiť. Na účet by mu tak každý mesiac cinklo približne o 500 eur menej.
Dosiahnutie tejto hranice by tiež znamenal nižší príjem financií. „Pokles počtu obyvateľov by mohol viesť k zníženiu finančných prostriedkov prerozdeľovaných mestu, keďže výška dotácií a podielových daní je často naviazaná na počet obyvateľov. Veríme však, že k takému scenáru nedôjde a že mesto si dokáže udržať stabilnú finančnú situáciu,“ doplnila hovorkyňa mesta.