História stále nie je rozlúštená. Čo sa zatiaľ podarilo zistiť o 120-ročnom kríži v obci pri Žiline?


História 120-ročného kríža v Dlhom Poli stále nie je rozlúštená

Foto: História stále nie je rozlúštená. Čo sa zatiaľ podarilo zistiť o 120-ročnom kríži v obci pri Žiline?
Foto: Juraj Šerík

História 120-ročného kríža v obci Dlhé Pole stále nie je rozlúštená. Lokálny majster drotárskeho remesla Juraj Šerík naďalej vyzýva obyvateľov obce, aby zalovili v pamäti a ozvali sa s akýmikoľvek informáciami o pamiatke. V spolupráci s obecným úradom plánuje toto miesto vyčistiť, osadiť lavičky a informačné tabule s históriou.

Čo všetko sa zatial vie o kríži, ktorý sa vyníma pri bývalej strelnici v dlhopoľskom chotári? Stojí na drotárskej ceste vedúcej cez Veľké Rovné až do obce Kolárovice. Postaviť mal v roku 1904 Imrich Mičura s rodinou. Práve Kronika rodu Mičurovcov je jedným zo zdrojov, kde drotár Juraj Šerík hľadá odpovede na mnohé otázky. 

„Dozvedáme sa že otec Imricha Mičuru sa volal Ján Mičura, bol dvakrát ženatý. Z prvého manželstva pochádza aj Imrich, no čo nás zaujalo, bola jeho druhá manželka Dorota Jandzíková, teda Imrichova macocha. Pochádzala z osady Jandík? Nesie jej meno zabudnutú stopu? Pani zo Žiliny si matne spomína, že mama jej otca mala rovnaké priezvisko a pochádzala z lazov Veľkého Rovného,“ uviedol Šerík na sociálnej sieti s dodatkom, že môže ísť o prvé náznaky prepojenia alebo aj slepú uličku. 


Ďalšou legendou, ktorá s históriou kríža súvisí, je krčma, ktorá sa mala prepadnúť do močiara. Do dnes ľudia hovoria tejto lokalite Krčmárovo, ale ich názory sa rozchádzajú. „Záznamy hovoria, že v tejto oblasti sa kedysi vyberalo mýto. Mohla krčma naozaj stáť pri starodávnej ceste? Ak by sa majetky spojili a krčma už predtým stála a patrila Jandíkovcom, dávalo by to zmysel. No ak tu naozaj bola, prečo zmizla bez stopy?“ pýta sa Juraj Šerík.

Po dôkazoch pátrali dokonca aj na miestnej fare, no cirkevné ani obecné záznamy z tohto obdobia sa nezachovali. Novodobá kronika obce sa píše asi od 60-tych rokoch minulého storočia. Jediné, čo sa podarilo zistiť, je meno farára, ktorý v tom období v obci pôsobil - Ľudovít Gašpar Zaosek a kaplan Štefan Jančovič. Drobný záblesk svetla v temnote histórie môžu byť staré listy drotárov, ktoré posielali domov.

„Môžu skrývať zmienky o kríži, krčme či osade Jandík. Alebo sa dalšie informácie nachádzajú skryté v starých archívoch? Má niekto vo svojej rodine takéto písomnosti? Každý detail, každá spomienka môže byť rozhodujúca. Zdieľajte, pýtajte sa, pátrajte! Možno práve vy držíte posledný diel skladačky…“ dodal Juraj Šerík. 



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Žilinskom kraji