O kompenzácii pre stovky prepustených martinských zamestnancov sa iba hovorí, tvrdia odbory


Stovky prepustených zamestnancov z ECCO Martin o kompenzácii nevedia

Foto: O kompenzácii pre stovky prepustených martinských zamestnancov sa iba hovorí, tvrdia odbory
Foto: Facebook/ECCO Slovakia a. s.

Kožiarsky, obuvnícky, textilný a odevný priemysel patril kedysi k dôležitým pilierom slovenskej ekonomiky.  Dlhodobý nezáujem o jeho strategický rozvoj, nedostatok investícií do výskumu a inovácií, nízke mzdy a slabé pracovné podmienky ho však podľa odborárov postupne priviedli do krízy. V posledných rokoch došlo k zatvoreniu závodov spoločností ako Zornica, Makyta či Eterna. Najnovším prípadom je ECCO Slovakia v Martine, kde má v priebehu tohto roka prísť o prácu až 643 zamestnancov.


Podľa Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR) ide o mimoriadne vážny zásah do zamestnanosti v regióne Turca, ktorý zasiahne stovky rodín. Integrovaný odborový zväz (IOZ) pritom na zhoršujúcu sa situáciu v tomto odvetví upozorňuje už dlhé roky.

„Výroba sa redukuje na montážne dielne s nízkou pridanou hodnotou, trpí slabou modernizáciou, vysokým podielom manuálnej práce, nízkymi mzdami a minimálnym záujmom mladých ľudí o prácu v tomto odvetví. Chýba mu však predovšetkým to najdôležitejšie – vízia a stratégia štátu,“ uviedla Martina Nemethová, hovorkyňa KOS SR.

Integrovaný odborový zväz dlhodobo apeluje na vlády, aby do svojich programových vyhlásení zahrnuli riešenie budúcnosti tohto sektora. Odbory požadovali vytváranie stabilných podmienok pre podnikanie a zamestnanosť, ako aj podporu pre zachovanie odborných kapacít. Tieto požiadavky však podľa nich ostávali nevypočuté.

Zatvorenie martinského závodu ECCO je o to bolestivejšie, že išlo o jeden z najinovatívnejších podnikov v tomto odvetví. Napriek tomu, že sa v médiách hovorí o takzvanom kompenzačnom balíčku, tamojšia odborová organizácia IOZ ECCO Slovakia Martin a zamestnanci o žiadnych konkrétnych podmienkach podpory či kompenzácie zatiaľ informovaní neboli.

„Jediné, na čo sa môžu pracovníci v tejto chvíli spoľahnúť, sú ustanovenia Podnikovej kolektívnej zmluvy, ktorú si spolu s odbormi vybojovali koncom minulého roka. Nad rámec týchto dohodnutých práv však aktuálne neexistujú žiadne jasné záruky ďalšej podpory,“ dodáva Nemethová.

Predsedníctvo IOZ plne podporuje aktivity miestnej odborovej organizácie a trvá na tom, aby bol celý proces zatvárania závodu a ukončovania pracovných pomerov maximálne transparentný a prebiehal pod dohľadom verejnosti, samospráv a štátnych inštitúcií. Len tak je podľa nich možné zaručiť, že všetky kroky budú spravodlivé a korektné voči zamestnancom, ktorí v závode dlhé roky poctivo pracovali.

Odbory zároveň vyzývajú štátne orgány, úrady práce, samosprávy, poslancov parlamentu i európskych inštitúcií, ako aj partnerské odborové zväzy doma a v zahraničí, aby pomohli nielen pri riešení aktuálnej situácie, ale aj pri hľadaní dlhodobej podpory pre prepustených zamestnancov.

Cieľom je vyrokovať skutočný kompenzačný balíček, ktorý pôjde nad rámec kolektívnej zmluvy a poskytne zamestnancom nielen finančnú, ale aj psychologickú a praktickú podporu. Strata zamestnania nie je len ekonomický problém – je to aj osobná a rodinná tragédia, ktorá si zaslúži pozornosť a podporu,“ uzatvára Martina Nemethová.



Najnovšie v Žilinskom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia