Unikátna 3D animácia rekonštrukcie Hričovského Hradu ukazuje, ako pamiatka vyzerala


Zaujímavosti

Foto: Unikátna 3D animácia rekonštrukcie Hričovského Hradu ukazuje, ako pamiatka vyzerala
Zobraziť detail

Občianske združenie Hradiská v spolupráci s Máriou Takáčovou, študentkou UKF v Nitre a štúdiom Dwarf digital archeology, vytvorili unikátny 3D model rekonštrukcie Hričovského hradu pri Žiline. Následne vznikla aj animácia, ktorú zachytáva video. Samotná stavba korešponduje s pôdorysom hradu, detaily v modeli sú spracované podľa archeologických poznatkov z výskumu hradu.

V súčasnosti zrúcanina hradu Hričov sa nachádza na skalnom brale v Súľovských skalách, ktoré je možné vidieť z cesty medzi Žilinou a Považskou Bystricou. „Názov Hričov je odvodený od slova Grič (znamenajúceho kopec, skala, skalnatý). Rovnaký význam má slovo grič aj v srbochorváčtine. Na Slovensku sa toto slovo vyskytuje od najstarších čias. Ako miestny názov sa použil pri prvej písomnej zmienke, vo formáte „castrum Hrichov“ (1265, resp. táto listina odkazuje na rok 1254),“ uvádzajú autori v popise videa.

Podobu Hričovského hradu predstavila spolupráca študentky s digitálnym štúdiom

Na to, ako vznikal takýto 3D model hradu, sme sa pýtali autorov. Tí spresnili, že animácia a modelovane Hričovského hradu zabralo približne týždeň práce. „Začne sa vždy terénom, ktorý v tomto prípade bol modelovaný ručne a teda nie moc presne, a potom sa sústredilo na pôdorys hradu a stavbu podľa neho, nakoniec prišlo prostredie a detail,“ spresnil Igor Furugláš zo štúdia Dwarf digital archeology.

Hričovský hrad existuje ako otáčateľný 3D model

Bežne sa pri podobných prácach využívajú kombinácie viacerých softvérov, pre modeláciu hrubého objektu, nasadenie textúr, osvetlenie scény a render. Ďalšie programy pomáhajú vytvoriť video či virtuálnu prehliadku.

Článok má pokračovanie strana 1/3
Čítať na ďalšej strane


Najnovšie zo Slovenska